Ohjelma

Kaakon Kamarimusiikin ohjelma 6.-10.7.2021

 

Tiistai 6.7.

klo 13.00 Lastenkonsertti Taikahuilu, Harjun oppimiskeskus, Viipurintie 50, ulkoilmalava

Wolfgang Amadeus Mozart: Taikahuilu lapsille 

Erik Rousi, laulu & kertoja, Kaakon Kamarimusiikin taiteilijoita

 

klo 19.00 Avajaiskonsertti, Marian kirkko, Pikkuympyränkatu 34, Hamina

Ludwig van Beethoven: Sonaatti sellolle ja pianolle nro 1 op. 5   

Kurt Atterberg: Suite nro 3 op. 19 viululle, alttoviululle ja jousille    

Wilhelm Stenhammar: Impromptu pianolle g-molli

Erland Von Koch: Sonatina nro 2 pianolle           

Mihail Glinka: Divertimento Brillante pianolle, jousikvartetille ja kontrabassolle

 

Keskiviikko 7.7.

klo 13.00 Uuno Klami 120 – juhlakonsertti, Klamilan kirkko, Museotie 1903

Uuno Klami: Teoksia soolopianolle
Prelude nro 3; Barcarole op. 5; Pieni sarja – Allegretto, Andantino, Allegro

Uuno Klami: Pianokvartetto D-duuri

Toivo Kuula: Pianotrio op. 7

 

klo 19.00 The Fabulous Bäckström Brothers, Virojoen koulu, Rantatie 9

Petri Bäckström, tenori, Jouni Bäckström, baritoni, Jukka Nykänen, piano

Vatsalihakset nyrjäyttävä, hauska juonellinen musiikkikomedia, jossa ryhmä tekee eeppisen Route 66 -automatkan halki Yhdysvaltojen. Esityksen musiikillinen maailma liikkuu sujuvasti Richard Wagnerin ja Johnny Cashin tummista sävyistä Broadway-musikaalien hemaiseviin tunnelmiin.

http://www.fabulousbb.fi/ 

 

Torstai 8.7.

klo 13.00 Die schöne Müllerin, Harjun opk, Viipurintie 50, ulkoilmalava

Franz Schubert: Die schöne Müllerin D. 795

Erik Rousi, basso ja Liisa Malmivaara, piano

 

klo 19.00 Musiikkia humiseva Harju, Harjun opk, Viipurintie 50, Juhlasali

Robert Schumann: Andante ja muunnelmia op. 46 kahdelle sellolle, käyrätorvelle ja kahdelle pianolle

Reinhold Glière: 2 Morceaux op. 9 kontrabassolle ja pianolle

Ernst Linko: Kolme modernia tanssia pianolle

Béla Bartok: Romanialaisia kansantansseja bassolle ja pianolle

Johannes Brahms: Sonaatti nro 2 op. 99 sellolle ja pianolle

Giovanni Bottesini: Gran Duo Concertante viululle, bassolle ja jousiorkesterille

 

klo 22.00 Kesäyön Taikaa, Vahtivuoren luontonäyttämö, Harjun opk, Vahtivuorentie 401

Suomen kansallisbaletin tanssijoiden ryhmä

 

Perjantai 9.7.

 klo 12.00 Baletin iltapäivä, Vahtivuoren luontonäyttämö, Harjun opk, Vahtivuorentie 401

Suomen kansallisbaletin tanssijoiden ryhmä

 

klo 13.30 Mestarikurssilaisten konsertti, Klamilan kirkko, Museotie 1903

 

klo 16.00 Rajapinnalla, Virolahden Bunkkerimuseo, Vaalimaantie 1318, ulkoilmalava

Tuomas Turriago: Da Lontano

Toivo Kuula: Elegia op. 3b nro 1

Oskar Merikanto: Louhen aaria oopperasta Pohjan Neiti, käyrätorvelle ja jousikvartetille

Jean Sibelius: 5 Dances Champetres op. 106 viululle ja pianolle

Ville Matvejeff: Uusi teos jousikvartetolle (maailman kantaesitys)

Joonas Kokkonen: Jousikvartetto nro 3

 

klo 19.30 Miehikkälän kirkko 140 vuotta -juhlakonsertti, Muurikkalantie 6

Johannes Brahms: Pianokvartetto nro 3 op. 60 c-molli

Sergei Prokofjev: Sonaatti viululle ja pianolle nro 2 D-duuri

Antonin Dvorak: Jousikvintetto nro 2 G-duuri op. 77 

 

Lauantai 10.7.

klo 13.00 Virtuoosit Virojoella, Virojoen koulu, Rantatie 9

York Bowen: Kvintetto käyrätorvelle ja  jousille C-duuri op. 85

Johann Sebastian Bach: Viulukonsertto a-molli BWV 1041

Osvaldo Golijow: Last Round jousiyhtyeelle

Felix Mendelssohn: Oktetto Es-duuri op. 20 jousille

 

klo 18.00 Tangon taikaa, Virojoen koulu, Rantatie 9

Kaakon Kamarimusiikin taiteilijat tulkitsevat tangoja tunteella!

 

 

Lipunmyynti alkaa Lippupisteessä keväällä, verkkokauppa: www.lippu.fi ja kaikki myyntipisteet (mm. R-kioskit kautta maan). Lipunmyynti myös aina konserttipaikalla 1 h ennen.